Hek / Solo - 4 Kapı 40 Makam

HEK / SOLO 

Bedensel ve fikirsel olarak çizilen ama görünmeyen sınırlara hapsedilmiş bir kişinin fiziksel ve düşünsel mücadelesinin bir kısmına şahit olduğumuz bir süreci ele alır. İçerdeki psikolojik- bedensel işkencenin ne zaman başladığı ve nasıl devam edeceğini seyirci kadar içerdeki kişi de bilmemektedir.”

Gösteri boyunca bu ana fikri sürekli yaşıyorsunuz. Sürekli bir mücadele, sürekli yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide gidip gelmeyi seyirciye sunuyor. İnce bir kabuk altında doğum ile ölümün mücadelesidir aslında HÊK’te karşımıza çıkan.
Sanatın yumurtayı yaşam kaynağı, doğurganlık, evrenin şekli olarak simgelemesine başka örneklerde de karşılaşıyoruz. 

 

Performans/Koreografi ;  İsmet Köroğlu
Müzik; Merih Aşkın
Süre , 20 dk.


4kapı 40makam

Bir çok öğretide yer alan, hakikatin olmazsa olmazı olan bir tanımlar ve kurallar bütünüdür 4Kapı 40Makam. 

Her tanımın altında,  her kuralın özü ve pratik karşılığı yatar. 

Günümüzün kısır kavramlarının içeriği dışında, Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat ritüel anlamları ile işlenir bu projede. Tanımlanamayan, günümüzde çok bilinmeyen ve incelenmeyen bu konuyu daha yalın ele alırken, erişilebilecek her yere ulaşmak ve tanımlarken duyurmak en büyük hedefidir, bu projenin.

 

Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat’den oluşan 4kapı, 4anlam içinde hayat bulur. 

Her birinin 10 makamı olan kapılar, her bireyin, dört kapıdan ve dört kapının içindeki, kırk makamdan geçerek benliğini erdemli hale getirerek insan-ı kâmil olmasına hizmet eder.

İlim öğrenmeyi (şeriat), ibret almayı (tarikat), arif olmayı (marifet) ve manayı bilmeyi (hakikat) öz olarak esas alır tüm makamlar...

 

Koreografi Yeşim Coşkun

Dans Serhat Kural, Yeşim Coşkun  

Müzik Cavit Murtezaoğlu

süre 30dk


KADRO